Často kladené otázky

VŠEOBECNÉ OTÁZKY

OTÁZKY K PRODUKTOM

TECHNICKÉ OTÁZKY

OTÁZKY K SERVISU

 

VŠEOBECNÉ OTÁZKY

Existujú aj výlučne Internorm vzorkovne?
Áno. Internorm má 11 obchodných zastúpení v 20 krajinách Európy a celkovo 20 vlastných vzorkovní. Presné adresy vrátane popisu cesty a otváracej doby nájdete pod Obchodný partner/Vyhľadať obchodného partnera.

Som architekt a potrebujem CAD-detaily – kde ich môžem dostať?
Internorm ponúka architektom a projektantom prístup na [1st] WINDOW PORTAL. Tu si môžete stiahnuť všetky technické detaily v rozličných formátoch ako aj mnohé ďalšie relevantné informácie. Prihlasovacie údaje môžete vyžiadať vyplnením prihlasovacieho formuláru.

Môžete mi poslať cenník?
Internorm distribuuje svoje vysoko kvalitné výrobky výlučne cez obchodných partnerov – ktorí Vám radi vypracujú nezáväznú cenovú ponuku. Orientačná informácia o cene nie je možná, pretože existuje takmer nekonečné množstvo variant a kombinácií ( systémy, modely, rozmery, farby, zasklenia, dištančné rámiky, priečky atď.) a vo všeobecnosti nie je možné povedať, aké je pre Vás špeciálne vhodné riešenie.

hore

 

OTÁZKY O PRODUKTOCH

Je to možné, že cez okná nevniknú do domu žiadne mobilné príp. magnetické žiarenie?
Internorm- okná odrážajú viac ako 90% žiarenia z mobilného telefónu, avšak len okná s hliníkovým predsadeným krytom. Aby sa odrážalo magnetické žiarenie, musí byť rám a tiež zasklenie potiahnuté kovovou vrstvou. To znamená u drevo/hliníkových príp. plast/hliníkových oknách hliníkový predsadený kryt, pri zasklení pokovenie. Internorm- izolačné sklá sú potiahnuté vrstvou striebra a preto odráža žiarenie. Popritom je však dôležité, aby aj múry, strechy atď. obsahovali kovovú vrstvu, inak sa efekt nevzniká.
Nevýhody: Žiarenie z bezdrôtového a mobilného telefónu sa taktiež nedostane von, okrem toho je vnútri zhoršený príjem signálu.

Je možné kombinovať plastovo - a drevo/hliníkové okná príp. dizajn?
Áno, dizajny plastových príp. plast/hliníkových a drevo/hliníkových okienm je možné kombinovať (napr. HF 300/EDITION v Softline-dizajne pre obytné priestory a KF 300/DIMENSION+ v Softline-dizajne pre vedľajšie miestnosti- napr. kúpeľňu, špajzu).

Sú Internorm- okná sériovo vybavené odolnostnou triedou WK 2?
Nie – Internorm-okná sú sériovo vybavené základnou bezpečnosťou (bezpečnostný čap a bezpečnostný uzatvárací protikus). Pri všetkých okenných systémoch so skrytým kovaním sú oba spodné rohy zabezpečené s bezpečnostným kovaním. 

Akú mám záruku na Internorm- produkty?
Internorm ponúka podľa druhu produktu príp. povrchu, vyhotovenia, funkcie atď. záruku až do 10 rokov. Všetky záruky nájdete pod Záruky.

V prípade reklamácie sa obráťte prosím najskôr na Vášho obchodného partnera, pretože on má všetky informácie a môže nahlásiť chyby výrobku na pobočke Internormu.

Mám staré drevené okná od firmy Internorm a chcel by som si nechať dodatočne namontovať hliníkový predsadený kryt, je to možné?
Áno, v zásade je to možné urobiť. Avšak každá investícia by mala byť dlhodobá, t.z.  že by mali byť zhodnotené "vnútorné" = technické hodnoty okna ako tepelná izolácia atď., ktoré sa pri tom nezlepšia, aby zodpovedali technickým štandardom.

hore

 

Ponúka Internorm skryté kovanie?
Áno, tieto sú takmer u všetkých okenných systémoch štandardom

Sú možné žalúzie aj na elektrický pohon?
Áno – sú pohánané s motormi Somfy. Ale teraz ako novinka: novou technológiou I-tec Tienenia je tienenie sebestačné, zabezpečené integrovaným fotovoltickým modulom

Ktoré zasklenie je energeticky najefektívnejšie?
Pri 3skle SOLAR+ je celkový stupeň priepustnosti energie o 20 % vyšší ako pri štandardnom zasklení 3-sklom. Tým sa zvýši aj solárny zisk energie o 20%. Izolačné 3-sklo vyukazuje extrémne vysokú tepelnú izoláciu, okrem toho celkový stupeň priepustnosti energie (g-hodnotu), ktorú je možné inak zrealizovať iba s 2-sklom. Obzvlášť v studených ročných obdobiach optimálne využíva slabé slnečné žiarenie a udržiava získané teplo v budove. Vysoká g-hodnota umožňuje optimalizovať získanie pasívnej solárnej energie, aj keď nie je celkom optimálna poloha stavby alebo exaktne južnom smerovaní zasklenia.

Ponúka Internorm protipožiarne okná?
Nie – tieto okná Internorm neponúka.

hore

 

Čo si môžem predstaviť pod názvom Duette?
Duette je dvojitá žalúzia: ponúka veľmi dobré tienenie a zároveň poskytuje lepšiu tepelnú izoláciu. Duette sú z vonkajšej strany možné iba v bielej farbe, zvnútra v rôznych farbách. Duette sa najlepšie hodia pre izby na spanie. 

Ponúka Internorm plošné strešné okná?
Nie – Internorm nemá v ponuke strešné okná. Ak by ste potrebovali okná do vikieru, môžete tu samozrejme použiť všetky bežné Internorm okenné systémy. 
Sú všetky Internorm - vchodové dvere testované na WK2?
Všetky drevo/hliníkové vchodové dvere HT 410, HT 400 a HT 300 sú sériovo vyhotovené v triede odolnosti RC2 (WK2) .
Ponúka Internorm okná bez PVC?
Áno – všetky drevo/hliníkové okenné systémy. Tieto sú optimálnym riešením v niektorých mestských oblastiach, kde nie sú plastové okná povolené.
Je pravda, že od určitého rozmeru je predpísané bezpečnostné sklo(tvrdené sklo ESG, vrstvené sklo VSG)?
Áno, v niektorých regiónoch je napríklad pri pevnom zasklení od podlahy a terasových dverách predpísané bezpečnostné sklo. Váš Obchodný partner vo Vašej blízkosti Vám rád poradí. 

hore

 

TECHNICKÉ OTÁZKY

Viac technických pojmov nájdete pod Technika ABC.

Aké sú výhody vrstveného bezpečnostného skla VSG v porovnaní s ESG kaleným bezpečnostným sklom?
  • Lepšia ochrana pred vlámaním pri VSG sklách, umožňuje po rozbití skla udržať črepiny pohromade vo fólii skla
  • Žiadne spontánne praskliny pri VSG
  • Znižuje sa riziko poranenia črepinami
  • Minimálny rozdiel farby pri kombinácii s pokoveným bezpečnostným sklom k pokovenému Float sklu
  • Bez zvlnenia povrchu - z dôvodu tepelného spracovania sa toto nedá u ESG vylúčiť.

 

Čo si môžem predstaviť pod celoobvodovou fixáciou (FIX-O-ROUND)?
Mnohé okenné tabule sa spájajú s rámom iba v niekoľkých bodoch. Internorm poskytuje FIX-O-ROUND Technológiu (=I-tec zasklenia) za účelom dosiahnutia celoobvodovej fixácie – sériovo. Výhoda tejto technológie spočíva v priebežnom spojení okenného rámu s tabuľou skla. Tým sa výrazne zlepší stabilita, tepelná a zvuková izolácia, bezpečnosť proti vlámaniu a funkčnosť okna počas celej svojej životnosti.
Ktoré technické hodnoty sú pre okná a dvere dôležité?
Všetky vysvetlenia dôležitých hodnôt ako tepelná izolácia, zvuková izolácia, a-hodnota, PSI-hodnota, g-hodnota atď. nájdete v Technika ABC. Konkrétne hodnoty pre všetky Internorm- systémy okien a dverí získate na stránke - Komfortpri konkrétnych produktoch v časti Produkty.
Čo si môžem predstaviť pod U- hodnotou?
Tepelná izolácia okna závisí od materiálu rámu, zasklenia a tesnosti. Parameterom pre izolačné vlastnosti okna je U-hodnota. Čím je číslo menšie, tým je tepelná izolácia lepšia. 
  • Uf = U frame – je U-hodnota rámu okna 
  • Ug = U glass – je U-hodnota zasklenia 
  • Uw = U window – je U-hodnota celkového okna

hore

 

Akú musím získať U- hodnotu, aby som dostal okno vhodné pre pasívny dom?
K tomu potrebujete celkovú U-hodnotu menšiu ako 0,8 W/m2K. Internorm má všetky okenné systémy vhodné do pasívneho domu a z väčšej časti aj s certifikátom pre pasívne domy. Internorm je číslo 1 na trhu pre pasívne domy a ako jediný výrobca okien v Európe, získal už 9 certifikátov pre okná pre pasívne domy. 

Internorm-okenné systémy KF 400, KV 340, HF 300 passiv a pevné zasklenie, HV 340 passiv, HV 240 passiv v dvoch vyhotoveniach a dverné systémy  HT 400 a HT 300 sú ocenené Inštitútom pre pasívne domy Dr. Wolfgang Feist ako  „Passivhaus-geeignete Komponente (komponenty vhodné do pasívneho domu)“ .

Hliník je horší vodič tepla ako oceľ - prečo je potom oceľový dištančný rámik lepší pre tepelnú izoláciu ako hliníkový vo vzťahu k tepelnej izolácii?
Oceľ je oveľa pevnejšia ako hliník, tým môže byť hrúbka steny oveľa tenšia (o 35 % tenšia oproti hliníku). Tým sa celkovo dosiahne minimálna tepelná vodivosť. Zároveň merania preukázali lepšie izolačné hodnoty ocele aj pri rovnakej hrúbke steny - čo je podložené skúšobnými protokolmi.

Čo znamená g hodnota?
g-hodnota je celkový stupeň priepustnosti energie a udáva, koľko percent slnečnej energie sa dostane cez zasklenie do miestnosti. Čím je hodnota vyššia, tým je lepšia. Internorm 3sklo SOLAR+ má g-hodnotu 61 %, bežné 3sklo cca 50 %.
Všetky technické vysvetlivky nájdete tiež v našej časti Technika ABC.

Čo znamená WK 1 príp. WK2?
WK1 
Widerstandsklasse 1 (Trieda odolnosti 1)
Okno je na všetkých štyroch rohoch chránené špeciálnymi dielmi kovania ako aj s ochranou proti odvŕtaniu v mieste ovládania. Dodatočne je zabudovaná uzamykateľná kľučka a 6 mm sklo (možná je aj hrubšia stena skla). Montáž sa vykonáva hmoždinkami a skrutkami.

WK2 
Widerstandsklasse 2 (Trieda odolnosti 2)
Tieto okná sú vybavené po celom obvode špeciálnymi časťami kovania a uzamykateľnou kľučkou. Ďalšiu ochranu ponúkanerozbitné sklo triedy P4A/P5A (podľa EN 356).

hore

 

OTÁZKY K SERVISU

Musia sa okná okrem normálneho čistenia dodatočne čistiť príp. udržovať?
V princípe je dôležité, raz za rok ošetriť tesnenie s prostriedkom na tesnenie a kovanie s olejom na kovanie. Tieto prípravky si môžete objednať u Internorm obchodného partnera.

Moje okná sa zvonku zahmlievajú - je to normálne alebo ide o chybu výrobku?
To je fyzikálny jav, ktorý vzniká hlavne v prechodnom období, keď sú rozdiely teploty medzi dňom a nocou veľmi veľké (- podobne ako na prednom skle v aute). Môže to byť chápané ako známka kvality, pretože okná z dôvodu dobrej tepelnej izolácie veľmi dobre tesnia.

Moje okná sa zahmlievajú zvnútra - čo môžem proti tomu urobiť? 
Dôležité je, aby vlhkosť vzduchu v miestnosti nebola vyššia ako 45% - trikrát denne nárazovo vetrať!

Kde môžem dostať náhradné súčiastky, keď si ich chcem sám vymeniť? 
Obráťte sa prosím na Internorm pobočku na Slovenku, tel.číslo: 032/744 05 58.

Mám Internorm- okná, ale už nemám obchodného partnera. Na koho sa môžem obrátiť ohľadom servisu. 
Obráťte sa prosím na Internorm pobočku na Slovensku, tel. číslo: 032/ 744 05 58

hore

 

Je to pravda, že Internorm poskytuje 30-ročnú záruku na okná?
Nie – Internorm ponúka 30 rokov zábezpeku, že produkty firmy Internorm môžu byť našimi odborníkmi opakovane udžiavané tak, aby bola zachovaná ich plná funkčnosť počas časového obdobia 30-tich rokov. Ďalšie informácie nájdete na Internorm-Záruky.

Štulpová lišta mi odpadla, akú mám na to záruku?
Internorm dáva 10 ročnú záruku – prosím obráťte sa na Vášho obchodného partnera, ktorý túto reklamáciu vyrieši. V prípade, že už nepoznáte Vášho obchodného partnera príp. už neexistuje, obráťte sa prosím na Internorm pobočku na Slovensku, tel.č. 032/744 05 58.

Kde nájdem na Internorm-oknách kód skla?
Zvyčajne sa nachádza v pravom spodnom rohu dištančného rámika medzi tabuľami skla.

Mám nové okná od firmy Internorm – pri určitých poveternostných podmienkach sa mi objavujú na skle kruhy, ako môžem tento problém vyriešiť?
Tieto kruhy sú spôsobené prísavkami, ktoré sú potrebné pri výrobe. Väčšinou zmiznú po opakovanom čistení, v prípade že nie, môžete ich odstrániť aj pomocou leštiacej pasty(Polierpaste). Túto si môžete objednať cez obchodného predajcu. Pasta sa jednoducho nanesie na mokrú hubku a použije sa na postihnutom mieste.

Čierne tesnenie púšťa farbu, prečo sa to deje? Čo môžem proti tomu urobiť?
Hlavnou časťou EPDM-tesnenia je priemyselná sadza, ktorá je nutná k zabezpečeniu dobrých tesniacich vlastností ako sú odolnosť voči poveternostným podmienkam a stárnutiu. Táto sadza do určitej miery farbí, takže pri dotyku nie je možné sa vyhnúť oteru ( ako pri pneumatikách na aute).

Do medzipriestoru zdvojeného okna sa stále dostáva hmyz - existuje pre to riešenie?
Medzi vonkajším a vnútorným krídlom je z konštrukčných dôvodov medzipriestor s vetracími štrbinami. Tieto štrbiny sa nachádzajú na starých, ak aj na nových zdvojených oknách a sú potrebné. Vniknutiu hmyzu sa môže predísť "improvizáciou", t.z. môžu sa vetracie štrbiny zakryť sieťkou proti hmyzu. U zdvojených okien od roku výroby 1996 môže byť vetracie tesnenie nahradené zvlneným tesnením, ktoré zabráni vniknutiu hmyzu ( dodanie u obchodných partnerov).